logo  

Ankara 2006-2 Sergisi

Nurol Sanat Galerisi
2 - 24 Kasım 2006

Nurol Sanat Galerisi
Gelincik Sok. No: 2/2
Güvenevler - Ankara
(312) 468-8670
(312) 455-1033

Kışın habercisi olan Kasım ayını bahara çevirecek bir sergi geliyor Nurol Sanat Galerisi'ne.. Ruhunun tüm güzelliklerini tuvaline yansıtmış olan, Ankara'nın varlığıyla övündüğü hoca Söbütay Özer resim sergisi...

Söbütay Özer 1949 yılında İpsala'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Edirne'de tamamladı. 1973 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü'nden mezun oldu, beş yıl Hasanoğlan'da resim öğretmenliği yaptı. 1978 yılında mezun olduğu okula atandı. Halen G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi öğretim üyesidir.

"Resim gece gidilen bir yol gibidir. Arabamızın farları yolu ne kadar aydınlatıyorsa o kadarını görürüz. Ondan sonra karşımıza ne çıkacağını sadece düşleriz. O anda göremeyiz ama ilerledikçe her şey ortaya çıkar." diyor Söbütay Özer. Ressam Turan Erol da eski öğrencisi için şunları söylüyor: "..Sevilen, yaşantısını anlamlı kılan nesnelere, motiflere kancayı takmak var.. Bedri Rahmi Eyüboğlu'na sorduğu bir soruyu ve aldığı cevabı unutmamıştır. "Neden aynı konuda bunca resim?" sorusuna Eyüboğlu "Akılda kalsın diye." yanıtını vermiştir. Seçilmiş temalardan sayısız ama birbirinden farklı resimler.. Ressam el yordamıyla ilerlediği bir yola izleyenleri de sürüklüyor. Aslında bu yolda onun asıl rehberi içtenliktir. Onun elinde sıradan şeyler çekicilik ve gizem kazanıyor. Genelde beyaza dayanan nötr alanlarda şakıyan canlı kırmızılar, sarılar, maviler gözlerimize bir şenlik, bir şehrayin sunuyor".

Bu 43. sergisinde sanatçı çocukluk özlemi olan bisikleti ve bisikletlileri tema olarak almış resimlerine... Resmin soyut ögelerini önemseyerek kurduğu kompozisyonlarda rengin ve lekenin öne çıktığı, boya dokusunun önemsendiği çalışmalar dikkati çekiyor....

Çok sayıda ödül kazanmış, yurtdışında bienal ve trienallere katılmış olan Söbütay Özer'in Nurol Sanat Galerisi'ndeki bu sergi 43. kişisel sergisi olacaktır. 1000 civarındaki yapıtı yurtiçi ve yurtdışında özel ve resmi kolleksiyonlardadır.

Sergilenmiş eserlerden bazıları www.lebriz.com online sergi salonundan izlenebilir.

© 2005-2016 söbütayözer.com
tasarım: iloyd.com